KONTAKT:
Samorządowe Przedszkole nr 120os. Strusia 8, 31-808 Kraków
Dyrektor: mgr Urszula Taborska
tel./fax 12 648-57-39
e-mail: p120@mjo.krakow.pl
www.przedszkole120.pl
Nr rachunku bankowego:
40 1020 2892 0000 5802 0590 4315
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
- atestowane płyny do dezynfekcji rąk, urządzeń, zabawek, powierzchni;
- termometry bezdotykowe;
- izolatka dla osób podejrzanych o zachorowanie.
- przydział indywidualnych środków ochrony osobistej tj. maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne, rękawiczki jednorazowe;
- zapoznanie z instrukcją wykorzystania środków indywidualnej ochrony osobistej;
- zaopatrzenie miejsc sanitarnych w potrzebne instrukcje.
- oznakowanie pomieszczeń i wywieszenie instrukcji higienicznych dotyczących profilaktyki COVID-19;
- dezynfekcja zabawek i pomieszczeń przedszkola;
- dezynfekcja urządzeń w ogrodzie przedszkolnym;
- usunięcie z pomieszczeń, w których przebywać będą dzieci zabawek i pomocy nienadających się do dezynfekcji lub skutecznego prania;
- wydzielenie miejsca przyjmowania dzieci;
- przygotowanie stanowiska do dezynfekcji rąk dla osób wchodzących do przedszkola.
- Zgodnie z zaleceniami GIS w grupie może przebywać do 25 dzieci.
- W przedszkolu funkcjonuje 6 oddziałów , w których przebywają dzieci w zbliżonym wieku.
- Godziny funkcjonowania poszczególnych oddziałów, w miarę możliwości, są godzinami przyjmowania i odbioru dziecka z przedszkola, z zastrzeżeniem godzin wydawania posiłków – w tym czasie dzieci nie będą przyjmowane do przedszkola, gdyż szatnia jest ciągiem żywieniowym wydawania posiłków.
- Grupy, w miarę możliwości, będą przebywały w wyznaczonych, stałych salach.
- W miarę możliwości organizacyjnych do grupy przyporządkowani będą ci sami nauczyciele i opiekunowie.
- W sali, w której będzie przebywała grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie prać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).
- Sale powinny być wietrzone przynajmniej raz na godzinę, również podczas obecności dzieci na sali.
- Dzieci będą korzystały z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu maksymalnej odległości wynikających z przepisów GIS.
- W miarę potrzeb powierzchnia ogrodu zostanie podzielona na strefy zabaw.
- W czasie pandemii dzieci nie będą wychodziły na wycieczki, wystawy, do kina , teatru, itp.
- Sprzęt w ogrodzie przedszkolnym powinien być codziennie czyszczony z użyciem detergentów lub dezynfekowany przed wejściem dzieci. Jeśli nie będzie możliwości dezynfekcji/wyczyszczenia urządzeń na placu zabaw Dyrektor Przedszkola zarządzi wyłączenie go z użytku placu zabaw.
- Pomieszczenia przedszkola będą utrzymane w czystości zgodnie z wytycznymi GIS z użyciem certyfikowanych detergentów lub środków dezynfekujących zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po dezynfekcji przestrzegany będzie czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Dezynfekowanie pomieszczeń i sprzętów będzie się odbywało w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem zajęć lub po ich zakończeniu.
- Prowadzony będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników, dezynfekcji toalet. Wzór kart monitoringu stanowi załącznik nr 2 (2a – 2c)
- Ogranicza się przebywanie osób trzecich na terenie przedszkola. W uzasadnionych przypadkach osoby trzecie mogą przebywać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności: mieć zasłonięte usta i nos, rękawiczki na dłoniach, zdezynfekowane dłonie. Zaleca się prowadzenie rejestru osób przychodzących do przedszkola w sprawach służbowych.
- przyprowadzania do przedszkola wyłącznie dzieci zdrowych, bez jakichkolwiek objawów, sugerujących chorobę;
- zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w przedszkolu;
- maksymalnego ograniczenia osób upoważnionych do przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola;
- stosowania reżimu sanitarnego i dystansu społecznego na terenie przedszkola;
- udzielania rzetelnej informacji o stanie zdrowia dziecka przy każdorazowym przyprowadzaniu dziecka do przedszkola;
- udzielenia aktualnego numeru telefonu, z którym przedszkole ma możliwość szybkiej komunikacji z rodzicami;
- wskazania godzin przyprowadzania i odbioru dziecka;
- przyprowadzania i odbierania dzieci wyłącznie we wskazanych przez siebie godzinach.
- Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci z przedszkola powinny być zdrowe. Rodzic/opiekun prawny oczekujący na odbiór dziecka zobowiązany jest do zachowania wszelkich środków ostrożności, przede wszystkim stosowania osłony ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego – odległości min. 2 m w stosunku do pracowników przedszkola oraz innych osób oczekujących na odbiór dzieci.
- Dopuszczalne jest, aby w okresie adaptacyjnym rodzic przebywał z dzieckiem na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych). Ze względu na bezpieczeństwo osób czas pobytu powinien być ograniczony do niezbędnego minimum.
- Rodzice przyprowadzają i odbierają dziecko z miejsca wyznaczonego przez przedszkole lub wprowadzają i odbierają dziecko tylko do części wspólnej wyznaczonej przez przedszkole. W części wspólnej może przebywać ograniczona liczba osób.
- W momencie wejścia na teren przedszkola rodzice muszą posiadać własne maseczki i rękawiczki jednorazowe lub dokonać dezynfekcji rąk.
- Po odebraniu dziecka rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego opuszczenia terenu przedszkola.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Rodzic/opiekun wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecka podczas pobytu w przedszkolu.
- Wszystkich obowiązuje zakaz przynoszenia jakichkolwiek przedmiotów lub zabawek z domu oraz zabieranie zabawek z przedszkola
- Rodzic/opiekun prawny przekazuje pracownikowi przedszkola podpisane oświadczenia, których wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury. (Załącznik nr 1)
ORGANIZACJA PRACY OPIEKUŃCZEJ, WYCHOWAWCZEJ I EDUKACYJNEJ W PRZEDSZKOLU
W miarę możliwości każdy nauczyciel i pracownik obsługi ma pod opieką tę samą grupę dzieci z uwzględnieniem zmianowości.
Nauczyciele pełnią funkcje opiekuńczo – wychowawcze oraz prowadzą zajęcia dydaktyczne z uwzględnieniem wymogów sanitarnych /dotyczy przede wszystkim wykorzystywanych pomocy oraz ograniczenia bliskiego kontaktu między dziećmi/.
Nauczyciele mają obowiązek wyjaśnić dzieciom nowe zasady obowiązujące w przedszkolu i konieczność ich stosowania m.in.:
- częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją znajdującą się w łazienkach;
- unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz zachowanie podstawowych zasad higieny;
- zachowanie odległości w kontaktach z innymi osobami.
Nauczyciele zwracają uwagę na częste i regularne mycie rąk, szczególnie przed posiłkiem, po korzystaniu z toalety, po powrocie z ogrodu przedszkolnego.
Nauczyciele zwracają uwagę na organizację zabaw dzieci, tak aby unikać większych skupisk dzieci .
Nauczyciele zobowiązani są do powiadomienia rodziców w sytuacji wystąpienia u dziecka jakichkolwiek objawów chorobowych.
Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
Nauczyciele przede wszystkim kontaktują się z rodzicami za pośrednictwem telefonu lub poczty email.
Nauczyciele oraz personel obsługujący przedszkole powinni korzystać z zapewnionych im środków ochrony – przyłbic, maseczek, rękawiczek ochronnych, płynów dezynfekcyjnych. Zobowiązani są do stosowania środków ochrony osobistej, przestrzegania reżimu sanitarnego i ograniczenia kontaktów z innymi pracownikami przedszkola.
W czasie kontaktów z innymi pracownikami konieczne jest stosowanie dystansu społecznego.
Podczas zajęć przedszkolnych wyznaczony personel obsługi cyklicznie zmywa i dezynfekuje ciągi komunikacyjne, po których poruszają się dzieci wraz z opiekunami.
- Pracownicy zatrudnieni w kuchni zobowiązani są do przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zachowywania dystansu społecznego zgodnie z wytycznymi GIS. W przypadku niemożności zastosowania dystansu należy używać maseczek ochronnych.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Obowiązuje częste mycie rąk lub stosowanie rękawiczek, szczególnie w kontakcie z produktami bez opakowań.
- Personel pracujący w kuchni zobowiązany jest do zwracania szczególnej uwagi na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Naczynia i sztućce należy myć z dodatkiem detergentu, i wyparzać w temperaturze minimum 60 °C .
- Posiłki dla każdej z grup wydawane są przez pracowników kuchni i przekazywane pracownikom obsługi z zachowaniem wymaganego dystansu. Przygotowane posiłki są przynoszone do sal przez pracowników obsługi.
- Pracownik obsługi przedszkola po dokładnym umyciu rąk, zgodnie z instrukcją przystępuje do podania posiłku dzieciom. Po spożyciu przez dzieci posiłków oddaje naczynia do kuchni.
- Po zakończonym posiłku należy zdezynfekować używane powierzchnie i sprzęty – szczególnie blaty stołów, blaty kuchenne, powierzchnie krzeseł, wózki kelnerskie.
- Proces produkcyjny prowadzony jest z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i zgodnie zasadami opisanymi w dokumentacji HACCP.
- Korzystanie z usług sprawdzonych dostawców.
- Przestrzeganie zasad bezpiecznego odbioru towarów od dostawcy.
- stosowania środków ochrony osobistej /maseczka ochronna, rękawiczki/;
- przestrzegania ilości osób znajdujących się w wyznaczonym miejscu odbioru dzieci;
- nieprzyjmowanie dzieci z objawami choroby (kaszel, katar, podwyższona temperatura – graniczna 37°C);
- pomocy w rozbieraniu i ubieraniu się dziecka w szatni;
- przekazania dziecka bezpośrednio do nauczyciela danej grupy lub rodzica bądź opiekuna.
- regularne mycie rąk wodą z mydłem;
- pomoc nauczycielowi zwłaszcza w czasie wykonywania przez dzieci czynności higienicznych, organizacji zajęć oraz wyjść do ogrodu;
- wietrzenie sal w cyklach ustalonych z nauczycielem prowadzącym grupę co najmniej raz na godzinę,
- w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć;
- ograniczenie kontaktów z innymi pracownikami przedszkola;
- dezynfekowanie zabawek, mebli, podłóg, klamek, blatów, poręczy, włączników przed rozpoczęciem zajęć grupy lub po zakończeniu zajęć danej grupy;
- utrzymanie w czystości i dezynfekowanie dodatkowo przydzielonej powierzchni wg ustalonego harmonogramu w szczególności: blatów, podłóg, urządzeń sportowych, włączników, klamek, poręczy;
- pobieranie i porcjowanie posiłków bezpośrednio przed konsumpcją oraz nakrywania do posiłku na chwilę przed porcjowaniem;
- systematyczne prowadzenie monitoringu wykonywanych czynności.
- Do przedszkola może przychodzić jedynie osoba zdrowa, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych pracownik zobowiązany jest do postępowania zgodnie z zaleceniami MZ oraz powiadomienia dyrektora.
- Należy wyznaczyć i przygotować pomieszczenie, w którym można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych( do tzw. Izolatki).
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Aneks nr 1 do
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE EPIDEMII COVID-19
w Samorządowym Przedszkolu Nr 120 w Krakowie
Podstawa prawna:
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).
W rozdziale dotyczącym zasad współpracy z rodzicami, punkt w brzmieniu:
Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
Zostaje zmieniony na:
Jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.