Grupa I Stokrotki

Dlaczego warto czytać dziecku bajki?

Czytanie dziecku to piękny sposób na wspólne spędzanie czasu i wzmacnianie więzi rodzinnych. Ale lektura to coś więcej niż przyjemność czy sposób na ukołysanie dziecka do snu.
Czytanie dziecku jest obecnie ważniejsze niż kiedyś - w czasach naszego dzieciństwa. Wpojenie dziecku, od najwcześniejszych lat, miłości do książek pozwoli mu oprzeć się uzależnieniu od telewizji czy komputera i przede wszystkim – zdobywać wiedzę, wykształcenie i w przyszłości osiągnąć sukces!
Czytanie małym dzieciom to jeden ze sposobów na stymulowanie rozwoju młodego mózgu.

Kolejne korzyści wspólnej lektury to:

• rozwijanie twórczej aktywności dziecka, wyobraźni („opowiedz, jak wyobrażasz sobie dalsze przygody misia, narysuj to, o czym czytaliśmy”),
  • zacieśnianie więzi między nami, a dzieckiem - wieczorne czytanie często jest jedyną chwilą w ciągu dnia poświęconą tylko dziecku,
  • odpowiednio dobrana lektura pomaga dziecku w zasypianiu,
  • właściwie dobrane postaci literackie, we wczesnym dzieciństwie mogą stać się wzorcami osobowymi („pamiętasz? miś podzielił się cukierkami z siostrą”),
  • wspólne czytanie wspomaga rozwój mowy i poszerza słownictwo („co to słowo znaczy?”),
  • pierwsze próby samodzielnego czytania mogą pomóc w zdiagnozowaniu ryzyka dysleksji,
  •  nauka koncentracji - ciekawa bajka zmusi dziecko do uważnego słuchania,
  • rozbudzeni ciekawości świata („jak wygląda roślina, zwierzę, o którym mowa w bajce?”).