Aktualności

KONTAKT:

Samorządowe Przedszkole nr 120
os. Strusia 8, 31-808 Kraków
Dyrektor: mgr Urszula Taborska
tel./fax 12 648-57-39
e-mail: przedszkole120@op.pl
www.przedszkole120.pl
Nr rachunku bankowego:
40 1020 2892 0000 5802 0590 4315

WSPÓŁPRACUJEMY

Aktualności

2020-01-19

KRAKÓW - WARTO ZWIEDZIĆ Z PRZEDSZKOLAKIEM

Kraków jest niezwykłym miastem. Nie pozwólmy, aby w oczach naszych dzieci był nudnym Krakowem, do którego jedzie się na wycieczkę szkolną. Zwiedzanie pięknych gotyckich świątyń prawdopodobnie nie wzbudzi entuzjazmu naszych przedszkolaków. Oto kilka ciekawych pomysłów  na aktywne i pełne wrażeń, wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi.

 

 


Pracownia i Muzeum Witrażu, ul. Krasińskiego 23:

Niedaleko Rynku Głównego znajduje się Pracownia i Muzeum Witrażu. W każdą sobotę odbywają się tu warsztaty dla dzieci. Pracownicy muzeum zdradzają i pokazują najmłodszym wiele ciekawostek - jak powstaje witraż, czym i w jaki sposób tnie się szkło na witraże, który kolor szkła jest najdroższy i dlaczego. Ze znajdującą się tu pracownią współpracowali znani polscy artyści m.in. S. Wyspiański i J. Mehoffer.

 

Żywe Muzeum Obwarzanka, ul. Paderewskiego 4:
Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków na terenie Krakowa i okolic pochodzą z 1394 roku. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1388-1420 zachowała się następującą informacja: "dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz".

Tradycja wypieku obwarzanków krakowskich przetrwała do dziś. Żywe Muzeum Obwarzanka to pierwsze miejsce w Małopolsce, w którym można poznać historię tego wypieku. Nie jest to klasyczne muzeum z eksponatami w gablotach. W niewielkim lokalu tuż obok Starego Kleparza – najstarszego placu targowego Krakowa –można wypić kawę, zjeść kanapkę na bazie obwarzanka i poznać jego historię.

W piątki, soboty i niedziele odbywają się warsztaty - pokazy wytwarzania obwarzanków. Podczas warsztatów można dowiedzieć się niemal wszystkiego o tajnikach robienia tego tradycyjnego, krakowskiego przysmaku, skosztować go i samodzielnie przygotować na pamiątkę.

 

Kolorowe schody, ul. Tatrzańska 5:

Na krakowskim Podgórzu można natknąć się na schowane gdzieś w kąciku ulicy Tatrzańskiej urokliwe schodki! Kolorowa instalacja powstała parę lat temu podczas Festiwalu ArtBoom. Mimo tego, że od skakania, piasku, deszczu I słońca, kolory się powycierały, a z 55 cytatów, nie wszystkie da się już przeczytać – skoki po schodkach i lektura to świetny moment spaceru.

Są cytaty z Márqueza i cytaty z Taty Muminka, jest Korczak, ale i Włóczykij – Kluczem do doboru cytatów może być to, że w założeniu miały być pozytywne i dające do myślenia, jak kapsle z Tymbarka. Po prostu wybrałyśmy ulubionych twórców, a potem cytaty, które wpisywały się w to kryterium, a przy okazji nie były zbyt długie, bo szablony wycinałyśmy ręcznie nożykami introligatorskimi. – mówiła w wywiadzie na blogu okiemmiszy.pl Agnieszka Rola, współautorka projektu.

 

Ogród Doświadczeń, Al. Pokoju 68:

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to sensoryczny park edukacyjny z setkami eksperymentów, który przybliżają nawet najmłodszym prawa fizyki. To miejsce rozwijające dla dzieci, a zarazem fascynujące dla rodziców.

Można liczyć na wiele wrażeń – m.in. spacer w dziurawym labiryncie, po równi Galileusza, strzelanie z powietrznej armaty, zabawy z modelami cząsteczek wodoru czy gra na kamiennych cymbałach.

 

Kopiec Krakusa

Idealny na krótki spacer i popatrzenie z góry na Kraków. Idealny na zawody we wbiegnięciu na górę. Idealny na szybkie przytulenie i na rozmowy o historii!
O tym, że to ważne miejsce na mapie miasta świadczy ponoć fakt, że okna Sali Poselskiej Wawelu wychodzą właśnie na Kopiec. Kopiec Krakusa to najstarszy kopiec w mieście i największy prehistoryczny kopiec w całej Polsce. Leży na Wzgórzu Lasoty, na 271 metrach, a teorii jego powstania jest kilka.

Są legendy o założycielu miasta: Kraku (spisane przez Jana Długosza), są fakty archeologiczne o śladach osadnictwa kultury łużyckiej,  oraz są teorie o tym, że kopiec jest monumentalnym grobowcem celtyckim. Naprawdę warto go odwiedzić!

Opracowano na podstawie:www.thefamilywithoutborders.com, www.trasadlabobasa.pl